Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak chovat a mazlit králíčky

Zvedání a nošení

Důležité je, aby si králík zvykl na zvedání, nošení a chování. Králíci potřebují vždy cítit oporu pro zadní nohy. Při jejich nošení tedy na to berte ohled. Někdo doporučuje brát králíka za kůži na hřbetě a pak okamžitě podepřít zadeček (ne přímo zadní nohy, protože to vezme králíček jako odrazovou plochu - může vám i vyskočit z náruče), jinde je doporučováno zvedání jednou rukou pod břichem a lehce uchopit přední packy, druhou rukou pod zadečkem. Další možností je brát králíčka dlaněmi za boky - v případě, že je nevhodné mačkat bříško, například v době březosti nebo nějakého zranění či nemoci. V tomto případě dávat pozor, aby se králíček příliš necukal a nevypadl z uchopení. Co nejdřív ho bezpečně sevřít do náruče je pravidlem při všech možnostech zvedání. Zvedání za uši není správné, může králíkovi ublížit a způsobit bolest!!!

Mazlení a nošení králíků

Jeden z největších problémů je chování a mazlení králíka. Lidé se na něj dívají jako na plyšovou hračku, která chce držet a muchlovat. Pak jsou zklamaní, když to králíček nemá rád a brání se. Pro králíka je totiž nepřirozené být vysoko nad zemí, bez možnosti ovládat vlastní pohyby. Cítí se jako kořist u dravce.

Když budete králíčka chovat proti jeho vůli, ještě více v něm posílíte názor, že jste dravec a chcete mu ublížit. Držení králíka proti jeho vůli je nebezpečné jak pro Vás (může Vás poškrábat), tak pro něj, může vyskočit a ublížit si. Jestliže chcete s králíčkem vycházet, respektujte jeho přirozený postoj a hrajte si s ním na zemi, kde se cítí bezpečně. Tím nechci říct, že nemůžete nikdy ušáčka zvednout. Dbejte na to, aby nikdy nebyl zvedán za uši, trénujte zvedání buď za volnou kůži za krkem anebo jemným podebíráním pod žebry a druhou rukou ho jistit na zadku. Zvedejte ho rychle a jistě a umístěte si ho k Vaší hrudi, tak se bude cítit více bezpečně a nebude s Vámi zápasit. Cvičte pravidelně, občas je nutné s králíčkem manipulovat, tak ať jste na to všichni připraveni.